Evo 2021 Online: Full Livestream Schedule For Southeast Asia Time [Update]

Update (15/8/2021) – Added in results & videos for the second week.
Update (9/8/2021)
– Added in results & videos for the first week.

It’s high time the world witnesses the best in fighting game skill, so it’s good that the Evolution Championship Series has sorted its kerfuffles out last year and are back in full force for 2021.

The featured fighting games for EVO 2021 are Tekken 7, Street Fighter 5, Guilty Gear Strive, Skullgirls 2nd Encore, and Mortal Kombat 11 Ultimate. The tournament is offering up over US$75,000 in prize pools and is going to be run by new owners/management Sony and RTS. It will take place from 6th to 8th August, and 13th to 15th August.

All updates will be on the event’s Smash.gg registration pages. We’ll list down the main event livestream timings for your convenience here. All times will be GMT+8 (Malaysia, Singapore, Phillippines).

EVO 2021 Livestream Schedule

Stream Links: https://www.twitch.tv/evo

Week 1

7th August (Saturday)

Skullgirls Top 8 Asia Region– 6.30pm
MK 11 Ultimate Top 8 EU Region– 10pm

8th August (Sunday)

Street Fighter 5 Top 4 EU Region (East)–  1am
Street Fighter 5 Top 4 EU Region (West) –  3am
Guilty Gear Strive Top 8 LATAM Region –  5am
Tekken 7 Top 8 North America Region – 8:30am
Tekken 7 Top 4 Asia Region (South) – 6:30pm
Tekken 7 Top 4 Asia Region (East) – 8pm
Guilty Gear Strive Top 8 EU Region – 10pm

9th August (Monday)

MK11 Ultimate Top 8 LATAM Region – 1am
Skullgirls 2nd Encore Top 8 NA Region –  5am
Street Fighter 5 Top 4 North America (East) – 8:30am
Street Fighter 5 Top 4 North America (West) – 10am


Week 2

14th(Saturday)

Guilty Gear Strive Top 8 Asia Region – 6:30pm
Skullgirls 2nd Encore Top 8 EU Region – 10pm

15th August (Sunday)

Street Fighter 5 Top 4 LATAM Region (Central) – 1:30am
Street Fighter 5 Top 4 LATAM Region (South) – 3am
Tekken 7 Top 4 LATAM Region (Central) – 5am
Street Fighter 5 Top 4 LATAM (West) – 6:30am
MK11 Ultimate Top 8 North America – 8:30am
Street Fighter 5 Top 4 Asia Region (SEA) – 6:30pm
Street Fighter 5 Top 4 Asia Region (East) – 8pm
Tekken 7 Top 4 EU Region (East) – 10pm
Tekken 7 Top 4 EU Region (West) – 11:30pm

16th August (Monday)

Skullgirls 2nd Encore Top 8 LATAM Region – 1am
Guilty Gear Strive Top 8 North America Region – 5am


EVO 2021 Results (via Eventhubs)

GG Strive North America

1. Hotashi (Nagoriyuki)
2. EG|SonicFox (Leo)
3. DZ|Jonathan Tene (Sol)
4. BC|LordKnight (Millia)
5. MWM|Macho (Zato-1)
5. TempestNYC (May)
7. Supernoon (Ramlethal)
7. CATPION|Deb (Sol)

GG Strive EU

1. TSM|Leffen (Chipp)
2. RL|Uriel Legion (Nagoriyuki)
3. Kurokich (Potemkin)
4. MG|KenDeep (I-No)
5. Armix27 (Ramlethal)
5. Dai567 (Nagoriyuki)
7. BarryBones (Axl)
7. Alioune (Millia)

GG Strive LATAM

1. Trema (Chipp)
2. MikeSaftig (Sol)
3. HDG|Younghou (Potemkin)
4. Rigama (Millia)
5. BT|Kaneki (Ky)
5. Aracne|VermiCL (May)
7. MN|TavinhoAC (Giovanna)
7. Pochoclo23 (Millia)

GG Strive Asia

1. Xyzzy (Axl)
2. Daru (I-No)
3. BNBBN (Sol)
4. Yuki (Nagoriyuki)
5. TY (Giovanna)
5. BC|Kazunoko (Chipp)
7. Samitto (Chipp)
7. Naoto (Sol)

SF5 Southeast Asia

1. RZR|Xian (Seth)
2. Chuan (Guile)
3. SIN|Brandon (Akuma)
4. Hikari (Chun-Li, Juri)
5. OMG_Sesame (Blanka, E. Honda)
5. uP|KiteOrca (E. Honda)
7. Dixon (M. Bison)
7. fit3amir (Gill)

SF5 Asia East

1. G8S|Kawano (Kolin)
2. YHC-Mochi (Dhalsim)
3. RB|Bonchan (Nash, Karin, Sagat)
4. G8S|Pugera (Balrog)
5. MIRAE|Armperor (Seth, M. Bison)
5. Saishunkan|Nemo (Gill, Urien)
7. AMG|Yu-Sama (Necalli)
7. FAV|Sako (Menat, G)

SF5 North America West

1. Nephew (Kolin, Sakura, Rose)
2. Samurai (Akuma, Ryu)
3. Jot (Menat, Seth)
4. UYU|ChrisCCH (Sakura, Seth)
5. Iquita (Dhalsim)
5. Commander Jesse (Dhalsim, Kolin)
7. EQNX|Brian_F (Balrog)
7. Stupendous (Balrog, Zangief)

SF5 North America East

1. iDom (Poison, Laura)
2. PG|Punk (Karin, Chun-Li)
3. Rise|Smug (G, Balrog)
4. RobTV (Karin)
5. END|Shine (Ibuki, Cody)
5. Joey (R. Mika)
7. Magnegro (Birdie)
7. THG|Ogyawn (Laura)

SF5 Europe West

1. Hurricane (Cammy)
2. Mouz|Problem X (E. Honda, M. Bison)
3. BST|Infexious (Zeku)
4. Musclenoob (Ken)
5. GunSlinga (Zeku)
5. Mopuulapo (Balrog)
7. GO|Luffy (R. Mika)
7. Brian (Sakura, Necalli)

SF5 Europe East

1. JamieTTM (E. Honda, Alex)
2. WC|VulcanoRosso (Guile, Ryu, Poison)
3. DrGullag (Laura)
4. Maumas (Alex)
5. LoHii (Urien)
5. Kalmal09 (Sagat)
7. Kajis (Juri)
7. Hydramarine (Urien, Gill)

SF5 LATAM

1. HorusPaulin (Ed)
2. Dark (G)
3. VF|DidimoKOF (Dhalsim)
4. ETC|Shank5 (Ryu)
5. GC|Gust (E. Honda)
5. Neguinho (M. Bison, Alex)
7. UB|Celfcool (Urien)
7. Pauloweb (Laura, Poison)

Tekken 7 Asia East

1. DUSG|Gen (Lidia)
2. THY|Chikurin (Geese, Jin, Lidia, Leroy)
3. JDCR (Armor King)
4. DUSG|Rangchu (Julia)
5. B-Kun (Kunimitsu)
5. Talon|Kkokkoma (Feng)
7. Hazure Metal (Gigas)
7. ROX|Chanel (Zafina)

Tekken 7 Asia South

1. Talon|Book (Lidia)
2. Omega|Jules (Jin, Paul, Marduk)
3. Lan (Julia)
4. BREN|Maru (Kazumi)
5. Chongibears
5. MSC|UncleBen (Shaheen)
7. Juiestorm (Nina)
7. PBE|AK

Tekken 7 North America

1. Disrupt|Shadow20z (Zafina, Claudio, Anna)
2. IG|Averiey RiB (Jin, Leroy)
3. Nfinite|Binchang (Heihachi, Leroy, Fahkumram)
4. 1L2P|Mak (Bob)
5. RB|Anakin (Jack-7)
5. Disrupt|Joonya20z (Eliza, Katarina)
7. EQNX|CuddleCore (Alisa)
7. PrinceBlaviken (Lars, Lidia, Negan)

Tekken 7 EU West

1. CRaZY|SuperAkouma (Akuma)
2. JoKa (Feng, Heihachi, Devil Jin, Bob)
3. Fuhito (Kunimitsu)
4. GL|Tetsu (Claudio)
5. DEUS|Kalak (Lili, Lidia)
5. DEUS|D.F.P. (Paul)
7. mYi|Kirakira (Eliza, Kunimitsu)
7. G (Gigas)

Tekken 7 EU East

1. LMG|MoB (Lars)
2. Why (Akuma)
3. Frizen (Steve)
4. Bmblb (Kunimitsu)
5. th3_iNfection (King)
5. H-Dope (Geese)
7. Mickey (Bryan)
7. VaanGR (Anna)

Tekken 7 LATAM South

1. Sergie Mazter (Kazuya, Zafina)
2. ROX|Abel Del Maestro (Eliza, Eddy)
3. BH|Jackson Five (JACK-7, Negan)
4. WYG|XD La Maldita (Miguel, Marduk)
5. OSD|Kangaxx (Bryan, Lidia)
5. NeNe (Kazuya)
7. NF|JeClovia (Jin)
7. VAL|Drugzor (Jin)

Tekken 7 LATAM Central

1. EnergieMarduk (Marduk, Fahkumram)
2. ABA|Heizama (Heihachi)
3. MT|ElTondoX (Kazuya)
4. TL|DivineExorcist4 (Claudio)
5. Bbaez (Asuka)
5. GeeseJoestar (Geese)
7. Moy-Kusanagi (Hwoarang)
7. Heisenberg (Eddy)

MK 11 North America

1. Ninjakilla212 (Liu Kang, Fujin, Spawn)
2. Jueks- (Jacqui)
3. OD|FullAuto (Sindel)
4. Hayatei (Fujin)
5. STG|Hijinx (Jacqui, Cetrion)
5. Sooneo (Robocop)
7. MCG|BigDaddyG (Sonya Blade)
7. Splash (Baraka, Kung Lao)

MK11 LATAM

1. VG|Konqueror249 (Sub-Zero, Rain)
2. Venon|KillerXinok (Jacqui, Spawn)
3. BA|SRyuPainFZ (Kung Lao, Kabal, Kano)
4. Broseph (Shao Kahn)
5. GBRibeiro4 (Jacqui)
5. FSN|Kcd117 (Robocop)
7. Dash (Erron Black, Terminator)
7. GuiExceptional (Kano)

MK11 EU

1. MEG|Disarted (Sub-Zero, Shang Tsung)
2. K-TOP (Jacqui)
3. MakoraN (Skarlet, Cetrion)
4. WIZ|MKJavierMK (Scorpion, Sub-Zero)
5. EE|Asodimazze (Cetrion)
5. RIZE|Murko (Scorpion)
7. Serious|Hitman (Terminator)
7. ArnKratos (Shang Tsung, Noob Saibot)

Skullgirls North America

1. RW|Cloud (Valentine, Cerebrella, Double | Ms. Fortune, Annie, Cerebrella)
2. Triviality (Peacock, Robo-Fortune, Squigly)
3. EG|Dekillsage (Filia, Annie, Big Band)
4. EG|SonicFox (Annie, Robo-Fortune, Filia | Annie)
5. ShakyFingers (Robo-Fortune, Big Band, Cerebrella)
5. HMQ|FuzzySnugs (Double, Squigly, Eliza)
7. AM|Swiftfox-Dash (Peacock, Cerebrella)
7. DawnHibiki (Fukua, Cerebrella, Annie)

Skullgirls Asia

1. Penpen (Ms. Fortune, Annie, Fukua)
2. Naminori (Filia, Robo-Fortune, Painwheel)
3. SGPH|Rznant (Robo-Fortune, Annie, Big Band)
4. Hiroshige (Painwheel, Cerebrella, Big Band)
5. OldHung (Cerebrella, Annie, Double)
5. Koto-ichigo (Peacock, Cerebrella, Fukua)
7. KST (Peacock, Cerebrella, Big Band)
7. Hebiniwasan (Squigly)

Skullgirls LATAM

1. Receita Federal (Peacock, Big Band, Double | Others)
2. Jorjão (Peacock, Beowulf, Big Band | Annie, Beowulf, Big Band)
3. Noaa (Parasoul, Painwheel, Double)
4. Kyrian (Big Band)
5. MI|Tiago (Beowulf, Cerebrella, Big Band | Cerebella, Big Band | Beowulf, Cerebella)
5. Milk Pouch (Annie, Robo-Fortune, Parasoul)
7. SGBR|Hime (Double, Peacock, Painwheel)
7. LDG|Aristal (Eliza, Annie, Parasoul)

Skullgirls EU

1. Mr. Peck (Peacock, Robo-Fortune, Parasoul)
2. Mr. Bors (Parasoul, Painwheel, Double)
3. Magic (Beowullf, Cerebella, Big Band)
4. Izzmo (Valentine, Annie, Eliza)
5. Gone2Heaven (Eliza, Painwheel)
5. Ranger (Filia, Cerebella | Others)
7. TheLaboratory (Beowulf, Peacock, Big Band)
7. Sanji (Big Band, Peacock, Beowulf)


EVO 2021 Highlight Videos

Author: Team KKP

If you see this under "author", it means that Kakuchopurei's collective of awesome writers and guest(s) worked together to make this news-slash-feature happen.

Leave a Reply